Ana Sayfa / Haberler / Röportaj / Klarnetin yeni fenomeni konuştu!
Klarnetin yeni fenomeni konuştu!

Klarnetin yeni fenomeni konuştu!

Hüsnü Şenlendirici ve Serkan Çağrı’dan sonra adını duyurmaya başlayan İzmirli klarnet virtüözü Tolga Akşit, son yıllarda özellikle gençlerin müziğe olan ilgisinin hızla arttığını söyledi…
Müziğin insan hayatındaki önemi büyük… İnsanlığın varolduğundan beri müziğin hep olduğu söylenir. Öyle ki insanlar hem hüzünlendiklerinde hem mutlu olduklarında hep bir ses, bir tını duymak ister. Tabii dinlemenin yanı sıra müzik yapmanın, bir enstrüman çalmanın da ayrı bir güzelliği var. Ege Üniversitesi Türk Müziği Konservatuvarı’nda Öğretim Görevlisi Tolga Akşit de küçük yaşlardan beri enstrünman çalan, daha sonra hayatının merkezine müziği oturtarak kendine meslek edinen isimlerden biri… Yeni Asır; YouTube’de sıkça dinlenen, Bora Uymaz’ın bestelediği Alaçatı Zeybeği’ndeki yorumuyla da dikkat çeken ünlü klarnet virtüözü Akşit’le müzik, klarnet ve mesleği hakkında konuştu..

AİLE DESTEĞİ

* Meslek olarak müziği seçme kararını nasıl aldınız?
Ben böyle büyüdüm. Küçük yaşlardan beri Türk müziği cemiyetlerine gittim, ailemin yardımları oldu. Yeri gelmişken söyleyeyim, aileler çocuklarının müzik veya sanatla uğraşmalarını istiyorlarsa mutlaka destek olsunlar. Çocuklar küçük yaşlardan itibaren bu ortamlara girmeli. Biz de bu işi çok iyi yapanları görünce onlara özenirdik. Yıllar geçti ve işimiz oldu. Ben çok şanslıyım. Çok az insan istediği mesleği yapabiliyor, ben de onlardan biriyim. Ben 5-6 yaşlarında ud çalmaya başladım. 16-17 yaşlarında udun beni ifade etmediğine inandım. Kendimi onunla ifade edemediğime inandım. Klarnete başlamı ve bu benim sonradan mesleğim oldu.

* Klarnet çok özel bir enstrüman…
Evet… Bu toprağın insanları bu çalgıyı ilk geldiği 1836’dan beri çok sevmiş. Zurna, çok ses çıkaran kıvrak bir enstrüman. Bakmışlar ki zurnada yapılabilenlerin hepsi klarnetle de yapılıyor. Türk müziğine giriş süreci böyle. Süreç içinde önemli klarnetçilerimiz de çalgıyı çok sevdirdi. İlk olarak Şükrü Tunar, daha sonra Mustafa Kandıralı dönemi geldi. Ve Hüsnü Şenlendirici dönemi. O da çok iyi oldu. Modern ezgiler çalarak klarnete tekrar karizmasını kazandırdı.

* Toplumda klarnetçi zurnacı diye bir tabir var. Tepeden bakma durumu hissediyor musunuz?
Artık hissetmiyorum. Enstrüman çalmak çok değerli bir şey. Mesleğim olmasına rağmen enstrümanımı elime alıp çalmaya başladığım zaman başka hiçbir şey düşünemem. Çok keyifli.

* Enstrüman çalmada ehiliyet nereden alınır?
Türk müziği okulları 30-35 yıldır var. Bu işi dışarıdan çok iyi yapan bir çok müzisyen var. Bunun bir ölçümü yok. Sanat çevrelerinin, bu işi anlayanların övgüsüne mazhar oluyorsak iyidir. Usta ‘sen oldun’ diyesiye kadar nerede olduğun tam belli değil.

ÖRGÜTLENMEK

* Yurtdışında bu işler nasıl yürüyor?
Türkiye’de sanatçının hayatını idame ettirmesi zor. Şöhretseniz, şarkı söylüyorsanız, medya yanınızdaysa belki iyi bir hayat yaşayabilirsiniz. Mesela Almanya’da bir sistem yapmışlar, bir dernek var. Size kaçıncı sınıf müzisyensiniz diye soruyor. 1, 2 ve 3’üncü sınıf müzisyenlerin belli ücretleri var. Diyelim 2. sınıfsınız. Daha iyi para kazanmak için 1. sınıfım diyorsunuz. Onlar da sizi 1. sınıf müzisyenlerle konserlere gönderiyor. Performanstan sonra grubun şefine hakikaten 1. sınıf mı diye soruyorlar. ‘Hayır 2. sınıf’ derse bundan sonra 3. sınıf müzisyenlerle konsere göndermeye başlıyorlar. Çok iyi müzisyen olup iyi para kazanamayanlar var. Örgütlenmek çok önemli.

* Türk müziğinde fazla eser verilmiyor gibi geliyor?
Aslında veriliyor. Çok iyi bestekarlarımız var Zekai Tunca, Alaeddin Yavaşça hocamız var. İsmini sayamayacağım bir sürü bestekar var. Türk müziğinin gelişmesi için yeni eserler bestelenmesine gerek olduğunu düşünmüyorum. Müzikte saund diye bir şey var, bıraktığı genel etki bütünüdür. Gençlerin duymak istediği bir saund var. Elektronik ve güçlü altyapısı olan. Türk müziği bu saundda sunulabilirse gençler sevebilir.

* Son yıllarda enstrümantalistler solistin önüne geçmeye başladı mı?
Böyle bir durum var. Bu iyi bir gelişme. Batı müziği bunun üzerine kurulu fakat Türk müziği geleneksel olarak söz musikisidir, sözler ön plandadır. Son dönemde çalgı için yazılmış Türk müziği eserleri ortaya çıktı. Çalgı müziği bestekarları ön plana çıkmaya başladı. Tanburi Cemil büyük bir dönüm noktasıdır bunun için. Mesut Cemil, Necdet Yaşar, Ercüment Batanay hocalarla birlikte çalgılar öne çıktı.

* Yabancıların Türk müziğine bakışı nedir?
Türk müziği klarnetçileri, enstrümanın üzerinde olmayan sesleri çıkarıyor. Enstrümanı Almanlar yapmış Avrupa’da gelişmiş, biz kendimize uyarlamışız. Ne zaman gitsek çok ilgi ve sevgiyle karşılaşıyoruz.

* Sanat müziğine ilgi nasıl sizce?
Türk müziği biraz anlamını yitirir gibi oldu. Gençlerimiz çok dinlemiyor, çok anlamıyorlar. Suç belki de bizde sevdiremedik onlara. Son 1.5-2 yıldır pop şarkılarında bile Türk müziği ezgileri kullanılmaya başlandı. Bu güzel bir gelişme. Şu an İzmir’de 160 dernek var Türk müziği korosu kurulmuş. Bu çok iyi bir rakam.

KULAK TESTİ

* Aileler çocuklarının kalibiyeti olup olmadığını nasıl anyalabilir?
Çocuk belli eder. Benim 5 yaşında bir oğlum var. Müzik duyduğunda çok çabuk ezberliyor, aynı tonda mırıldanıyor. Biz anne baba müzisyen olduğumuz için bunu bekliyorduk. Aileler ehil kişilere çocuklarını götürüp kulaklarını test ettirebilir. Yetenek sınavları var onlara sokabilir. Çocuklarımız için gelecek planlarken müziği de unutmamak lazım. Belki ailemizde çok değerli müzisyenler var ama bunlar ortaya çıkmıyor.

* Peki konservatuvardan mezun olanlar hayatlarına nasıl devam ediyor?
Çeşitli alternatifler var. Gün geçtikçe alternatifler azalıyor. KPSS çıktı ve fakülteden formasyonu kaldırdılar, öğretmenlik zorlaştı. Şu anda çok iyiler bir yerlere geliyor. Okulu bitince tezsiz yüksek lisans programı yakalayıp 1 yıl eğitimden sonra KPSS’yi kazanıp müzik öğretmeni olabiliyorsunuz.

* Bir sanatçının gelecek hedefleri nelerdir?
10 yıldır Ege Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Öğretim Görevlisi olarak çalışıyorum, klarnet öğretiyorum. Akademik çalışmalarıma da devam ediyorum. Klarnet metodu hazırlıyorum. Onun bir an önce bitmesini istiyorum çünkü sol klarnette yazılmış metod yok. İnsanlar Türk müziğini daha çok sevsin, anlasın istiyorum.

52 HAFTALIK EĞİTİM

* Ege Üniversitesi’nde klarnetle ilgili bir program da başlıyor değil mi?
Klarnet eğitimi almak isteyen çok insan var. Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı’nda 52 haftalık bir program başlattık. Özel ders şeklinde konservatuvardan bu eğitim alıyorlar. Eğitim sonunda sınava girip, geçerlerse sertifika alıyorlar. İyi bir eğitim olduğuna inanıyorum. Klarneti sevenler varsa okulumuza bekleriz.

Tereciye tere satmak

* Biz batılı virtüezleri tanıyoruz ama bizim adımızı duyuran bir Fazıl Say var sanırım…
Evet, bu bir eksiklik. Bunun için belki biraz destek gerekiyor. Almanya’ya gidip konserde Bach çalıp tereciye tere satmış oluyorsunuz. Müzikte bir kural vardır, kimse orijinali gibi olamaz. Mutlaka bir Alman Bach’ı daha iyi çalacaktır. Çünkü onun kültürü… Bizim çok değerli bir müziğimiz var, dünya bununla ilgilenmeye başladı. Batı müziği 1 oktavı 12’ye bölmüş. Türk müziğinde 1 oktav 53 parçaya bölünmüş. Yani çok zengin. Bu avantaj. Biz bunu geliştirirsek, konservatuvarlarımız daha yaygınlaşırsa, daha çok çalışırsak bu müzik daha iyi yerlere gelecektir.

“Ehil kişilerden ders alın”

* Müzik enstrümanını öğrenmenin yolu nedir?
Bir enstrüman öğrenmek için kesinlikle ehil bir kişi bulunmalı. Usta iyi olursa çırak iyi olur. Enstrümanı bile bilen birisiyle almak lazım. Enstrümanla ne kadar samimi olur, yalnız kalırsak çalmamız gelişiyor.

Her enstrümanı çok iyi çalmak çok zordur. Ama öğrenme ve başlama süreci olarak farklılık vardır. Mesela gitarın öğrenme süreci çok kolaydır. Bir çocuğa bir saatte şarkı çaldırabilirsiniz. Fakat bir kemanın klarnetin başlama aşamaları çok zor, çalındıkça kolaylaşır.

“Müziğin içine doğuyorlar”

* Müzikte Roman vatandaşların daha yetenekli olduğu söylenir değil mi?
Evet. Bir meslek 3 kuşaktır yapılıyorsa genlere işler. Direkt müzisyenlerin içine doğuyorsunuz. İşini en iyi yaparsan, toplumda iyi yer edinebilirsin. Bu bilinçle, çok çalışarak ve yeteneklerinin de etkisiyle çok başarılı oluyorlar.

Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Masko Outlet

Yazar : Editör

Türkiye'nin En Büyük Kadın ve Erkek Portalı                                                              Kadınlar Erkekler | Haberler | Kadın | Erkek | Magazin | Cinsellik | Dekorasyon | Dizi TV | Güzellik |İlişkiler | Sağlık | Yeme içme| Yemek Tarifi |

Yorum Yapmak istermisiniz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacakdır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*

| Masko outlet | Kuaför Tezgahları | Aksesuar ve Mobilya | Klasik Mobilya |
Yukarı ilerleyin