Ana Sayfa / Haberler / Sezen Aksu ile yolları nasıl kesişti?
Sezen Aksu ile yolları nasıl kesişti?

Sezen Aksu ile yolları nasıl kesişti?

Bazen bir yarışmada birinci olmak her zaman ‘şöhret’ kapısını açmıyor. İrem Derici, ‘O Ses Türkiye’ yarışmasında birinci olamadı ama sonradan yayınladığı şarkılarla müzik dünyasında kendine bir yer edindi…
İlk single’ın ‘Bensiz Yapamazsın’dan sonra neler değişti? Umduğunu buldun mu?
Sakin gitti ilk single, çok bir farkındalık yaratmadı; şarkılar dillere pelesenk olmadı. Zordu zaten çünkü ne şarkı, ne ben tokatlayamadık insanları. Sadece, sektör biraz biraz “İrem Derici diye bir kız varmış” demeye başladı. ‘En İyi Çıkış’ adaylığı getirdi ve aslında müzik hayatımın rotasını değiştiren ‘Düşler Ülkesinin Gelgit Akıllısı’nı soktu hayatıma: Sezen Aksu’yu…

Sezen Aksu ikinci single için büyük şans. Nasıl buluştunuz?
Samsun Demir sayesinde oldu. Şaka gibiydi gerçekten, 2006’da bestelenmiş bir şarkı ve yedi sene sonra geldi benimle buluştu, biz seviştik şarkıyla. Her genç kızın başına gelmiyor böyle şahane olaylar, haklısın (gülüyor).

‘Düşler Ülkesinin Gelgit Akıllısı’ seni başka bir yere taşıdı. Şarkının hikâyesini anlatsana…
İlk single sonrası çok kararsız kaldım, tam olarak hangi adımı atmam gerekiyordu bilmiyordum. Melih Kibar’ın yeryüzüne bıraktığı son şarkıyla çıktım çünkü… Bir sonraki adım da öyle sağlam olmalıydı. Ama bu kadar sağlamını da beklemiyordum açıkçası. Bir gün vapur iskelesinde, sırtımda çanta, liseli gibi beklerken Samsun Demir’den mesaj geldi: Çabuk e-postana bak! Açmamla titremeye başladım, ‘Sezen Aksu-Anahit’in Ruhuna’ yazıyordu konusunda. Hemen şarkıyı indirdim, kulaklıkları taktım, Sezen “Gittin mi, sahiden gittin mi” dedi ve ben olduğum yerde çöktüm, kafamı dizlerimin arasına soktum şarkı bitene kadar. Gittim mi? Bittim be bittim! Kafamı bir kaldırdım, ne vapur kalmış ne insan! Hemen Samsun Demir’i aradım “Biz Sezen Hanım’la bu şarkının sana çok yakışacağını düşünüyoruz, Mustafa Ceceli de bunun düzenlemesini uçurur, ne dersin?” diye sordu. Sonrası çorap söküğü gibi geldi… Demo okuması için Mustafa’ya gittiğimde aranjeyi dinledim ve âşık oldum. Acılı acılı girdi o düdük sesi, başladım okumaya… Demo okuması da şu an dinlediğiniz okuma oldu zaten; o günkü ruhu bir daha veremezdim. Şarkının asıl ismi ‘Anahit’in Ruhuna’ydı fakat Madam Anahit’i bir Çiçek Pasajı müdavimi olmama rağmen ben bile tanımıyordum, o sebeple değiştirip ‘Düşler Ülkesinin Gelgit Akıllısı’ yaptık. Hem bana da cuk oturdu bu tamlama (gülüyor).

Bu şarkının Youtube dinlenme oranlarını şaibeli bulanlar da oldu. Üzüldün mü?
Canım Türkiye’de eleştirmen sıfatını hakkıyla, birikimiyle almış insan o kadar az ki… Bir de avam bir dille yazıp çizmiyorlar mı, çok şekerler. Beş dakikalık dikkatli bir araştırma sonucu anlaşılır neyin ne olduğu, istatistikler kabak gibi açık videonun altında, şarkının aylardır listelerdeki durumu da ortada… Haydi, IQ’nuz bunlara yetmiyor, kafanızı bilgisayar başından kaldırıp camdan dışarı çıkarsaydınız, geçen araçların çoğundan sesimi duyardınız. Hem de az oksijen giderdi beyninize. Her neyse, onlar hasetleriyle sevişedursunlar, 15  milyon izlenmeyi geçti benim cancağızım.

Şarkıdaki gibi ‘Üzülme üzülürüm kıyamam sana’ diyen bir kadın mısın? Duygusal değilsin gibi duruyor çünkü dışarıdan. Biraz anlatsana aska bakışını, ilişkilerdeki duruşunu…
Bir kere şu an feci aşığım. 32 diş olarak karşındayım bugün, İrem Derici olarak değil. “Üzülme üzülürüm, kıyamam sana” da derim, “Üzül, geber, acılar içinde öl, ıstıraplarında boğul” da derim. İkisini de aşktan derim ama. Gayet duygusalım; belli etmeyi sevmem. Zayıf gözükmeyi sevmem çünkü. Odun değilim ben Serhat! (gülüyor)

Okan Bayülgen’in konuğu oldun ve program olay oldu. Sana gelen tepkiler olumluydu. Bunun nedenini neye bağlıyorsun?
Herkes samimiyetten bahsediyor fakat herkes bir o kadar sahte. Ee ‘hakiki samimiyet’ -ki bu ücretsiz ikram kadar anlamsız bir tamlama oldu- görünce de insanlar şaha kalkıyor. Mizahın her türüne bayılırım. Orada yaptığımız da mizahtı. Okan beni karikatürize etmeye başladı; o bir yaptı, ben beş yaptım. Yani hangi Türk televizyon kanalında topukluyla yürüyemiyor diye bir kadın kendine “At gibiyim” dedi?

Okan’ın üzerine gelmelerine son derece özgüvenli tepkiler verdin. Kendinle gerçekten bu kadar barışık mısın?
26 yıldır 24 saatimi beraber geçirdiğim ‘ben’ ile barışık olmayayım da kiminle olayım? Çok iyi tanıyorum beynimi, vücudumu, yüzümü. O yüzden beni ‘yok efendim ağzın büyük’, ‘vay efendim saçın tiftik’ diyerek eleştiriyorlar. Ağzı bırakalım, içinden çıkan sese bakalım. Velhasıl Okan Bayülgen de 15 dakikalık bir üzerime gelme seansından sonra sopasını sakladı, gülümseyip övgüler yağdırmaya başladı.

Feminen kıyafet ve aksesuarlarla aran yok mu; çok sadesin?
Hiç aram yok. Terminatör gibi geziyorum. Siyah-beyazdan başka bir şeyim de yok, yakışmıyor. Sahneye çıkarken silah zoruyla özen gösteriyorum ama normal hayatta kotumu atletimi verin bana, başka da bir şey istemem. Topuklu ayakkabı dünyanın en seksi şeyi işte ama yanlış ayakkabıyı giyince öyle Veliefendi’de sağ kulvardan atağa kalkmış gibi yürüyorum. Verin bana postallarımı, bak ne güzel yürürüm…

Yeni single’dan bahsetsene.
Karşımızda bu sefer dans eden, hızlı şarkılar söyleyen İrem var.

Bilinçli mi yaptın?
Gayet bilinçli. Rakı mezesi olarak devam edemezdim müzik hayatıma, o ıstıraptan sıyrılmam şarttı. O yüzden biraz daha canlandık. Korkuyordum çünkü iki single’dır yavaş şarkılarla çıkıyordum dinleyicinin karşısına. Ona rağmen ‘Sevgi Olsun Taştan Olsun’ acayip beğenildi, en az ‘Düşler Ülkesinin Gelgit Akıllısı’ kadar dinleniliyor. Aralıkta ‘Zorun Ne Sevgilim’e de klip çekiyoruz.

Hep tek şarkı mı gideceksin? Albüm yok mu?
Mayıs gibi albüm gelir artık ama mayısa kadar bekleyemem. Ocak ayında Neşet Ertaş cover’ı ile geliyorum. Şubatta da Sevgililer Günü için bir proje var.

Seni kadın şarkıcılarla büyük destek halinde görüyorum. Rekabet içinde değil misin?
Sadece kadınlardan değil, demirbaş isimlerden bayağı destek görüyorum. En son Bengü’nün son günlerde kimi dinliyorsunuz sorusuna “İrem Derici, çok güzel ilerliyor ve onu şahane yerlerde göreceğimize eminim” cevabı beni mest etti. Bu cevaptan sonra tanıştık ve ekstra hastası oldum. Lakin piyasadaki bütün kadın sanatçılar da onun gibi değil, birçoğunun manasız bir şekilde birbiriyle alıp veremediği var.

SERHAT TEKİN / AKŞAM İNTERNET SİTESİ

Tüm online kadın giyim fırsatları için tıklayın !

Masko Outlet

Yazar : Editör

Türkiye'nin En Büyük Kadın ve Erkek Portalı                                                              Kadınlar Erkekler | Haberler | Kadın | Erkek | Magazin | Cinsellik | Dekorasyon | Dizi TV | Güzellik |İlişkiler | Sağlık | Yeme içme| Yemek Tarifi |

Yorum Yapmak istermisiniz ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacakdır.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir *

*

| Masko outlet | Kuaför Tezgahları | Aksesuar ve Mobilya | Klasik Mobilya |
Yukarı ilerleyin